Pihustuspuhastamine

Protsessi efektiivsus, seadmete madal maksumus ja süsteemi paindlikkus on teinud pihustamispuhastuse laialt kasutatavaks meetodiks. Selle meetodi erimiteks on aurupuhastamine, kus puhastuslahus süstitakse kõrgsurve-auru joasse, ning voolutuspuhastus, mille korral ujutatakse detaili pind üle suure koguse, kuid suhteliselt madalal rõhul oleva lahusega.

Pihustuspuhastamisel pumbatakse pesulahus mahutist torusüsteemi (koosneb kollektorist ja tõusukanalitest) ning sealt läbi pihustusdüüside puhastatavale pinnale. Pihustamisel võib rõhk olla nii madal, suurusjärgus alates 14 kPa (2 psi), kui väga kõrge, kuni 13’800 kPa (2’000 psi). Üldiselt tekitab kõrgem pihustamisrõhk suuremaid mehhaanilisi jõude, mis eemaldavad mustuseosakesi detaili pinnalt. Mehhaanilised jõud on eriti olulised mittelahustuvate osakeste nagu tolm, metallikübemed ja tahmahelbed, eemaldamisel.

Pihustus-pesumasinaid projekteeritakse tavaliselt iga käitise jaoks eraldi. Masina ehitus sõltub detaili kujust, mõõtmetest, mahust, vajalikust pesu- ja loputusajast, samuti järgnevatest tootmisetappidest. Paljudel masinatel on mitu pesuetappi, samuti mitu loputus- ja suruõhukuivatusetappi. Osa seadmeid on mõeldud teatud suurusega detailide partii puhastamiseks, teised töötavad konveierina.

Pihustus-pesumasinatel kasutatakse vähese vahutavusega puhastuskemikaale, mis tagavad vähese vahu tekke isegi kõrgetel pihustamise rõhkudel. Viimastel aastatel on sellised pihustuspesu kemikaalid saavutanud efektiivsuse, mis on võrreldav sukeldamispuhastusel kasutatavate pindaktiivsete ainete omaga.

Viimastel aastatel on õnnestunud vähendada ka leeliseliste pihustuskemikaalide töötemperatuuri. Selle tulemusena on vähenenud puhastusprotsessi energiavajadus ja seekaudu ka maksumus.

Emulsioonpuhastuse korral pihustatakse/voolutatakse suurte detailide pinnale puhastusvahendit käsitsi ja madalal rõhul (tasemel, millest piisab emulsiooni etteandmiseks detaili pinnale, ~35 kPa või 5 psi). Kui protsess toimub kohtventilatsiooniga varustatud avatud vannis, siis on võimalik töötaja kokkupuude puhastuskemikaalidega, sõltuvalt emulsiooni koostisest ja temperatuurist.

Kuna tuleohtlikud või põlevad vedelikud võivad pihustamisel muutuda plahvatusohtlikuks, tuleb neid kasutada ainult spetsiaalsete seadmetega ja täiendavalt rakendades ohutusmeetmeid nagu inertgaasi padi ja tuldsummutavad süsteemid.

Kõrgsurvepuhastuseks loetakse protsessi, mille rõhk ületab 500 psi, madalrõhupuhastuse seadmed töötavad rõhkudel alla 200...300 psi.

Prevention, SDS, column-model, etc.
Producers, suppliers
Optimisation potential
References


back
List of all database-processes with this method
forward