Aurufaasi rasvaärastus

Aurufaasi rasvärastus on protsess, kus solvendiaurud kondenseeruvad puhastatava detaili pinnal. Kasutatakse kloreeritud või fluoreeritud solventide kuuma auru, et eemaldada orgaanilist mustust, iseäranis õlisid, määrdeid ja vahasid.

Aurufaasi rasvärastuse seade koosneb terasmahutist kuumutatud solvendi reservuaariga, või kogumisnõuga, põhjaosas ja jahutustsooniga ülaosas. Kogumisnõusse antakse piisav kogust soojust, et solvent keema ajada ja saada kuuma solvendiauru. Kuna kuum aur on õhust raskem, siis tõrjub see õhu välja ja täidab mahuti kuni jahutustsoonini. Aur kondenseerub jahutustsooni jõudes, nii et tekib selgelt piiritletud aurufront ja soojuslik tasakaal. Temperatuuri erinevus kuuma auru ja külma detaili vahel põhjustab auru kondenseerumise detaili pinnale ja mustuse lahustumise.

Detaili pinnalt eemaldatud mustus keeb tavaliselt palju kõrgemal temperatuuril kui solvent, mistõttu tekivad puhtad solvendiaurud, kuigi solvent ise võib olla suhteliselt saastunud eelmiste detailide puhastamisel.

Aurufaasi rasvärastuse korral soojeneb detaili pind solvendiauru kondenseerumise tõttu kuni kasutatava solvendi keemistemperatuurini, mistõttu aurufaasist välja jõudes kuivavad detailid silmapilkselt.

Solvendi stabiliseerimiseks lisatakse juba selle tootmisel stabilisaatoreid. Enamik kloororgaanilisi solvente vajab stabilisaatoreid, et neid saaks aurufaasi rasvärastusel kasutada.

Kõige lihtsamad rasvärastussüsteemid kasutavad ainult solvendiauru kondenseerimist. Kui detailides on kinnised augud või sopid, kuhu aur ei pääse, või kui kõike mustust ei õnnestu auruga eemaldada, võib täiendavalt lisada pihustuspuhastamise etapi. Siis on tegemist aur – pihustus – aur süsteemiga. Teised võimalikud tehnikad on soe vedelik-aur, keev vedelik / soe vedelik – aur süsteemid. Samuti saab aurufaasi rasvärastussüsteemi sisse tuua ultrahelipuhastamise.

Kui rasvärastatakse mustmetallide pinda, siis eemaldatakse tavaliselt orgaaniline kaitsekiht ja detailid hakkavad õhu käes kiiresti korrodeeruma. Kui puhastatakse täppisseadmete detaile, millele esitatakse kõrgeid pinnaviimistluse nõudeid (nt. hõõrdumisvastased laagrid) ja on vaja välistada rooste teke, siis peab rasvärastuse süsteemi olema integreeritud roostetamise vastane etapp (nt. kastmine vastavasse lahusesse).

Keetmisega rasvärastus (saksa keeles: Abkochentfettung):
Vannis olev puhastusvedelik, milleks on süsivesinik- või kloreeritud süsivesiniksolvent, mõnel juhul ka neutraalne või leeliseline vesilahus, kuumutatakse keemiseni ja puhastatavad detailid sukeldatakse keevasse vedelikku. Rasvad ja vahad sulavad ning keemisel tekkiv mullide pidev voog aitab pinnalt mustuse eemaldada. Sageli kasutatakse seda meetodit aurufaasi rasvärastuse seadmes esmase etapina. Teiste protsesside korral on meetodi täiendav energiavajadus liiga suur. Keetmisega rasvärastus sobib ka osakeste eemaldamiseks. Puhastatavad detailid ei tohi olla tundlikud järsule kuumenemisele.

Prevention, SDS, column-model, etc.
Producers, suppliers
Optimisation potential
References


back
List of all database-processes with this method
forward