Alifaatsed süsivesiniksolvendid, naftasüsivesiniksolvendid

Alifaatsed süsivesinikud võivad olla sirge või hargnenud ahelaga, samuti tsüklilise molekulaarstruktuuriga. Alifaatsed süsivesinikud nagu alkaanid, isoparafiinid ja alkeenid on näiteks bensiini peamised koostisosad. Paljud solvendid on tegelikult paljude erinevate alifaatsete või alifaatsete ja aromaatsete süsivesinike segud, sõltuvalt nende tootmisprotsessist ja kasutusalast. Tuntumad alifaatsed solvendid on tööstusbensiin, nafta petrooleumifraktsiooni destillaadid, tsükloheksaan, oktaan, pentaan ja isopentaan, nonaan.

Naftasüsivesinikud on saadaval kahe põhitüübina, lähtedestillaadid ja eriotstarbelise puhtusastmega sünteetilised parafiinsed süsivesinikud. Lähtedestillaadi puhtusastmega on tööstusbensiinid, petrooleum, naftasolvendid. Nad sisaldavad komponente laias keemisvahemikus ja jälgedena benseeni jt. aromaatseid ühendeid. Sellised destillaadid olid kasutuses kaua enne kloororgaaniliste solventide kasutuselevõttu. Hiljem on kaasaegsemate tootmis- ja eraldamisvõtetega hakatud tootma eriotstarbelisi paraffiinseid süsivesinikke. Parafiinseteks nimetatakse sirge, hargnenud või tsüklilise ahelaga alifaatseid alkaane. Süsinikuaatomite arv parafiinse solvendi molekulides on tavaliselt vahemikus 10 kuni 14. Võrreldes naftadestillaatidega on parafiinsetel süsivesinikel väga madal aromaatsete ühendite sisaldus, kitsamad keemispiirid ja nad on ka kallimad.

Neid kasutatakse tavaliselt siis, kui puhastatavate detailide kokkupuude veega ei ole soovitatav. Naftadestillaatidega puhastamine võimaldab välja töötada odava, üheastmelise puhastuse, kui ei ole nõutav puhastatava pinna kõrge puhtusaste. Naftasüsivesinikud on head lahustid paljudele “raskesti puhastatavatele” orgaanilistele saastajatele nagu raskõli ja määrded, tõrv, kuivad vahad. Lisaks on neil väike pindpinevus, mistõttu neil on hea sisseimbuvus ning neid saab kasutada väikeste aukudega detailide jm. pesul.

Süsivesinik-puhastuskemikaalide koostises ei ole vett, seetõttu puudub võimalus metallipinna veest tingitud korrosiooniks või vee jäämiseks detaili süvistesse. Mõned täppispuhastuse tüübid on kõige efektiivsemad just süsivesiniksolventidega. Süsivesiniksolventide peamine saaste vältimise potentsiaal seisneb selles, et ei teki heitvett ja neid solvente on kerge destilleerimisega puhastada ja taaskasutada. Parafiinsed solvendid on peaaegu lõhnatud, neil on väga väike aromaatsete ühendite sisaldus ja madal aurustumiskadu. Siiski tuleb nende kasutamisel ette näha saaste vältimise meetmed - lenduvate orgaaniliste ühendite saaste kontroll ja nende taaskasutamine.

Additional information
Laws, regulations, standards
Prevention, SDS, columnmodel, etc.
Producers, suppliers
Optimisation potential
References

back
List of all database-processes with this type of agent
cont.