CO2 jää kuulikesed (või süsinikdioksiidi lumi)

Toatemperatuuril olevast gaasiballoonist või kõrgrõhu-metalltermosest suunatakse gaasiline või vedel süsinikdioksiid läbi düüside, mistõttu tekib osaline faasimuutus, kus tekivad kuiva jää helbed, s.t. kristalne CO2, mida kannab gaasivoog.

Kuiva jääd, mille temperatuur on -79°C, saab pressida ka läbi matriitsi, mille tulemusena tekivad umbes riisitera suurused haavlid. Haavlid suunatakse töödeldavale pinnale läbi spetsiaalse düüsi. Puhatav toime tekib haavlite kokkupõrkel saastunud pinnaga, kui mustuseosakesed lüüakse lahti ja kantakse gaasijoaga ära.

Meetod sobib hästi väga väikeste (mikroni suurusjärgus ja väiksemate) osakeste eemaldamiseks, kui vedelikuga puhastamise rakendamise takistuseks on märgade osakeste kleepumine pinnale. Arvatakse, et CO2 helvestega saab lahti ka süsivesinike pindkilest, kuna süsivesinike molekulid lahustuvad hetkeks tekkivas vedelas süsihappegaasis, mis viiakse pinnalt ära järgneva lume- ja gaasijoaga.

CO2 lumi tagab üliefektiivse õliärastuse ka kõige väiksematelt ja õrnematelt detailidelt alates ühendusjuhtmetest ja lõpetades teleskoopide täppispeeglitega. Lumekahuris tekitatud CO2 kristallid on väga õrnad ja nende suurust ja voo tugevust saab laias vahemikus muuta. Seda kasutatakse peeglitelt, läätsedelt ja teistelt õrnadelt pindadelt, peenmontaaži detailidelt kergõlide ja sõrmejälgede eemaldamiseks, ilma et pind saaks kriimustada. Meetodit kasutatakse tinutamisel pastaräbusti eemaldamiseks. CO2 lumega saab puhastada hübriid- või integreeritud elektroonilisi skeeme, ilma et ühendusjuhtmed saaksid kahjustada. Seda unikaalset võimet ei ole ühelgi teisel puhastusmeetodil.

Additional information
Laws, regulations, standards
Prevention, SDS, columnmodel, etc.
Producers, suppliers
Optimisation potential
References

 
back
List of all database-processes with this type of agent