Sukeldamine/sissekastmine

Sukeldamis- või sissekastmismeetod on üks mitmekülgsemaid puhastusmeetodeid, eriti kui arvestada, et nii saab puhastada ebakorrapärase kujuga ja sektsioonideks jagatud detaile, torusid ning silinderjaid jm .keerulise kujundusega esemeid, mille kõikidele pindadele ei pääse ligi pihustusmeetoditega. Erinevad variandid algavad ühe detaili sissekastmisest või detailide korvi liigutamisest keraamilises potis toatemperatuuril ja lõpevad täisautomaatsete liinidega, mis kasutavad kuumi lahuseid ja kontrollitud loksutamiskiirust.

Sukeldamismeetodil kasutatavad puhastuskemikaalide koostis sarnaneb sageli neile, mida kasutatakse pihustussüsteemides, kuid tavaliselt kasutatakse neid kõrgematel kontsentratsioonidel kui pihustamisel. Sukeldamispuhastuse tõhusus sõltub ka detailide asendist korvides või rakistel – asetus peab olema selline, et detailide õõnsustesse ei jääks õhumulle.

Puhastusaine toimimisele aitavad kaasas lahuse konvektsioonivood (tekivad soojendamisel või loksutamisel), mis aitavad mustuseosakesi metalli pinnalt lahti “kangutada” ja eemaldada. Seega suureneb leotuspuhastusaine efektiivsus märgatavalt, kui detaile lahuses loksutada.

Sukeldamispuhastusel on kasutusel mitmeid erinevaid meetodeid:
Trummelpuhastust kasutatakse sageli suure hulga väikeste detailide puhul, mida loksutatakse puhastuslahuses trumli pöörlemisel. Mõnel juhul pannakse trumlitesse hõõrdumiskehi nagu kivikesi, mis võivad enda alla võtta kuni 2/3 trumli mahust.
Konveierpuhastusel tekitatakse lahuse voolamine detailide transportimisel läbi puhastuslahuse.
Mehhaanilise kontakti puhul kantakse puhastusaine peale harjade või pühkuritega.
Mehhaanilisel loksutamisel hoitaks puhastuslahust liikumises pumpade, segurite või ultrahelilainete abil:
Detailid asetatakse tühja vanni ja seejärel ujutatakse need pesulahusega üle. Pesulahust lisatakse suure kiirusega. Täiendava puhastusefekti annab vaakumi teke detailide kinnistes aukudes, kui lahus neist mööda voolab ja mustuse ära uhub. Kui lahuse kiirus on väga suur, kaasneb väikeste gaasimullide teke, nii nagu ultrahelipuhastuse korral. Teiseks eeliseks suurte kiiruste kasutamisel on asjaolu, et lahuse turbulentsus ei lase tekkida õlisel pindkilel, mistõttu on tagatud lahusest väljavõetavate detailide puhtus.
Kõrgsurve-loksutamine (saksa keeles: Druckumfluten) on sobiv sügavate ja kinniste aukudega detailidele, samuti torudele, voolikutele, väikese läbimõõduga torude kimpudele. Kasutatakse mitmesuguseid puhastusagenseid.

Prevention, SDS, column-model, etc.
Producers, suppliers
Optimisation potential
References

 

back
List of all database-processes with this method
forward